„Корабът на глупците“ е един от първите европейски „бестселъри“ от епохата, в която изобретяването на подвижната печатна преса през 1455 г. прави книгата достъпно удоволствие за всеки средностатистически европеец. Написана около 40 години след това фундаментално и революционно откритие, за кратко време тя е преведена на много западноевропейски езици и още до края на века покрива със слава автора си – Себастиан Брант. На говорим немски език, зашеметяваща като форма и съдържание (оригиналните илюстрации към нея са дело на друг гений на епохата – северния Леонардо Албрехт Дюрер) тя се превръща в модел, на който се опитват да подражават многобройни посредствени имитатори.
Проницателен, остроумен и забавен до просълзяване, „Корабът на глупците“ е неоспоримо доказателство, както за гениалността на своя автор, така и за неизменчивостта на човешката природа. Оказва се, че нейните недостатъци и пороци са константна величина, от която няма спасение, въпреки благородните усилия на хуманисти, просветители и други духовни учители от по-нови времена.
Изглежда наистина невероятно как текст, създаден преди повече от пет века, описва съвременното ни битие дори в детайли от типа на най-новите модни тендеции сред мъжете.
Ако не вярвате, прочетете книгата!
Флорика Велева , Хеликон-Благоевград
И на Себастиан Брант, като подражание,
тъй в стих и аз реших да излoжа свойто повествование.
За книга тъй велика и прочута,
дето глупците по магарешките им ушите ги бута.
С хумор и порицание
авторът стреми се към Бога с упование,
да научи тук и нас на мъдрост тъй голяма,
че глупостта води ни към бездънна яма.
Той цял флот от глупци е сътворил
и всеки порок към него е причислил:
самодоволство, грях, изневяра и измама
тъй присъщи са на всеки господин и дама,
от времена отминали навеки
чак до днес, те все са си проклети.
И чудно може би ще ви е, че до днес
нищо ново под слънцето няма, и тез
глупци със шапки цветни
все така са си суетни.
И всеки вижда ги около нас
и не се свидят свойта глупост да разпръскват час по час.
И ако тез слова сега глупави ти се сторят пак
оставам си аз най-голям глупак
и на кораба като капитан заставам най-отпред
и призовавам ви най-подред
прочетете тази книга и сега
вслушайте се в тъй мъдрите слова,
дето могат да ви избавят и от
Глупостта.
Деян Дончев, Хеликон Русе
Силата на алегорията е използвана с пълна мяра в тази удивителна книга, този „първи бестселър” на немската литература, доказателство за интелектуалната жизненост на ренесансовите идеали и въобще спечелила почитатели от цяла Европа още в далечната година на своето отпечатване – 1494 г. Столетия по-късно и ние можем да се насладим на остроумието и шеговитото осмиване на света въплътени в историята за кораба на глупците, всеки със своята си насмешлива слабост и нелепа увереност. Авторът Себастиан Бранд, теолог и хуманист, е съумял да създаде една вечна книга – доколкото пороците, които са осмени там са наистина неизкореними от човешката природа.
„Корабът на глупците” е изпълнена с десетки кратки истории, предадени чрез хитроумни стихове, придружени с красиви гравюри, повечето от които са дело на големия Албрехт Дюрер. Поучителна книга пълна с поучителни илюстрации – литература и изобразително изкуство се пресичат в стремежа да очертаят паденията, но и възможните издигания от грешките. Колкото и ниско да паднем преследвайки и удовлетворявайки своята алчност, похот или богохулство, все има спасителен лъч, който може да озари човек и той да намери сила да захвърли шутовската шапка със звънчета.
Великолепно! Изпипано издание – истинска наслада за ценители.
Димо Георгиев, Хеликон-Шумен