Приказни истории. Послания за добротата на човешкото сърце

Автор: Оскар Уайлд
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 1

Издател Апостроф
Преводач Сидер Флорин
Брой страници 272
Година на издаване 2017
Език български
Тегло 267 грама
Размери 13x20
ISBN 9789542962540
Баркод 9789542962540
Категории Европейска класика, Преводна художествена литература, Художествена литература, Книги

Настоящият том събира най-превежданите и популярни приказки от изключителния писател Оскар Уайлд. Сборниците „Щастливият принц и други истории“ и „Къщата на наровете“ той пише и публикува за първи път през годините 1888–1892. Оттогава до днес тези текстове са непреходни послания, които възпитават и учат на доброта, човечност и лоялност. В тази книга са обединени именно тези най-красиви кратки истории от Оскар Уайлд, които доказват защо той е една от най-големите знаменитости в литературата.

Най-силното в перото на Оскар Уайлд е талантът му да пресъздаде живота на възрастните, способността му да внушава непреходните истини за живота чрез романтични послания и вярата му в чистата мъдрост на децата. Приказните приказки показват стремежа към щастие, умението да си предан, изтъкват колко чудесна е силата на любовта и учат колко е важно да се обича и да се възприема като ценност добротата на човешкото сърце.

Има много начини за интерпретация на тази книга. Можете да приемете историята за героите, които искат единствено да намерят приятели, мир и красота, или можете да погледнете по-дълбоко, отвъд редовете, и да се замислите върху това как тези приказни думи притежават всичко необходимо да променят представи за света.

За автора

Оскар Уайлд е ирландски и британски драматург, писател и поет. Той е един от най-успешните драматурзи на късновикторианска Англия, както и една от най-големите знаменитости на своето време. Роден е на 16 октомври 1854 г. в Дъблин. Завършва с отличие колежа „Тринити“ и след това заминава за Оксфорд, за да продължи изучаването на класическа литература и философия. Там той бързо става популярен със своите предпочитания към зараждащото се ново декадентско движение, чийто идеал е „чистото изкуство“.

Пише и издава два сборника с приказки – „Щастливият принц и други истории“ (1888) и „Къщата на наровете“ (1892), които

Ключови думи: Оскар Уайлд

от Кирцата / дата: 21 дек 2017

Мдааа, корицата направи кърти мивки. Седя и се чудя на какво ми прилича.
Защо не цензурирате?

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Ирландски писател, роден в Дъблин; учи в Дъблин и Оксфорд, където се присъединява към естетическото движение "изкуство за самото изкуство". Уайлд впечатлява лондонското общество със сензационния си стил и остроумните си забележки. Публикува Poems 1881 и пише приказки, литературна критика и дългото политическо есе “Душата на човека при социализма” 1891. През 1891 излиза единственият му роман “Портретът на Дориан Грей”. Пише елегантни светски комедии, изпъстрени с афоризми и парадокси: “Ветрилото на лейди Уиндърмиър” 1892, “Жена без значение” 1893, “Колко е важно да бъдеш сериозен” 1895, “Идеалният мъж”: 1895. Библейската драма “Саломе” 1893, написана на френски, е забранена от британския цензор и е поставена за пръв път в Париж през 1896 със Сара Бернар в главната роля. Един от любовниците му е лорд Алфред Дъглъс, чийто баща предизвиква Уайлд да заведе дело за клевета, което завършва със социалния крах и финансовото разорение на писателя.
През 1895 Уайлд е осъден на две години затвор за хомосексуализъм, а след излизането си от затвора живее във Франция. Поемата “Балада за затвора Рединг” 1898 и книгата De profundus1905 са посветени на връзката му с лорд Алфред.
Погребан е в Париж.