Свобода или смърт! Бунтовен лист

Автор: Пейо Яворов
Рейтингът се формира от продажбите в системата на Хеликон

Коментари: 0

Издател Книги за всички
Брой страници 112
Година на издаване 2023
Корици меки
Език български
Тегло 244 грама
Размери 25x26
ISBN 9786197535440
Баркод 9786197535440
Категории Класически автори, Българска художествена литература, Художествена литература, Книги

Вестникът на ВМОРО „Свобода или смърт. Бунтовен лист” е с размери 27 / 40 см. Изданието включва пълно факсимилно представяне на всяка страница от 12-те броя на вестника с разчетен текст и коментар. Разчитането е дело на доц. д н Милкана Бошнакова и е направено по оригиналите на „Свобода или смърт! Бунтовен лист“, съхранявани в Български исторически архив при Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ-БИА) в София.

От архивите: за Яворов и дейността му в Македония. Изданието съдържа пълния разчетен текст на списвания от поета вестник „Свобода или смърт” по време на участието му в борбата за освобождение на Македония. Вестникът е нелегален орган на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО) от началото на м. февруари до края на м. април 1903 г.

„Свобода или смърт! Бунтовен лист” от 1903 г. заема особено, централно място в биографията на Яворов като публицист и революционер. Едновременно с това изданието представлява интересна страница от цялостната история на българската литература и журналистика. Освен публицистика, която има стойност и днес, в броевете на вестника са включени и Яворови стихотворения (или части от тях) – „Хайдушки песни“, „Арменци“…

Непосредственият повод за появата на вестника „Свобода или смърт-Бунтовен лист” е Солунското решение на Централния комитет (ЦК) на ВМОРО за въоръжено въстание през пролетта на 1903 г. в Македония и Одринско. В тази връзка изниква спешната необходимост населението да бъде подготвено по всякакъв начин за предстоящото изпитание. На 29 януари 1903 г. събраните дейци на Серски революционен окръг в село Каракьой, Неврокопско, сред които Г. Делчев, Я. Сандански, Д. Гущанов и П. Яворов, обсъждат полученото известие от ЦК Солун.

Става дума за ръкописен вестник, „печатан” е чрез хектографска машина. До момента са известни общо 12 броя на вестника при тираж около 100 на брой. В списването му като преписвач на текста и печатар, т. е. като технически помощник на Яворов, участва и деецът на ВМОРО Мицо Кирилиев, четник в четата на Гоце Делчев. Почеркът, който се вижда на факсимилетата и с който е изписана всяка страница на 12-те броя на вестника, не е на Пейо Яворов, а на Мицо Кирилиев. Поп Стоян разказва: „Заедно с Яворов остана и секретарят му Мицо Кирилиев. В село (Ляхово) Яворов престоя цели четири месеца, през всичкото време той пишеше вестници. Мицо ги печаташе на една малка машинка – (хектограф) и със специални куриери ги разпращаше в цели топове из Серския окръг.... В моята памет Яворов е запечатан все замислен и мълчалив, винаги с изцапани ръце и лице от химическия молив, който непрекъснато държеше в ръка.... Когато почиваше от работа, той обичаше да приказва по политиката, по положението на поробеното население.” В къщата на баба Доста, също от с. Ляхово, се помещава „печатницата” на „Свобода или смърт”: „Всички българи в село, и мъже, и жени знаеха, че у нас се печата вестник, и без никой да им каже, зорко следеха да не дойде от невиделица турски аскер. А ако се зададеше, тичаха у дома да съобщят, та да се земат мерки.... Аз по цел ден со все сила бухах стана и пеех на висок глас песни, които гостенина много обичаше, та, ако мине по пътя някой от гъркоманите, да не чуе работата около машината...” Чрез статиите си във вестника Яворов предоставя на многобройните агитатори на Организацията добре формулирани темите и въпросите, които най-силно вълнуват хората преди готвеното въстание, предлага и отговорите на тези въпроси – образно представени и умно анализирани и доказани.

Все още няма мнения за тази книга.

Напиши коментар

Ще бъдат допускани само мнения свързани с конкретния продукт или автор.

Ще бъдат изтривани мнения:

  1. Съдържащи обидно или нецензурно съдържание
  2. Написани само с главни букви
  3. Написани на латиница
  4. Съдържащи препратки към други сайтове.

Други въпроси и мнения моля, изпращайте на [email protected]

Пейо Крачолов Яворов /псевдоним на П. Тотев К./ - български поет и драматург. Участва в национално-освободителните борби в Македония. Един от най-големите майстори на българския стих. Авторът създава изпълнена с драматизъм и психологическа дълбочина социална поезия.
Пейо Яворов е родоначалник на символизма в българската литература. Утвърждава философската проблематика - темата за отчуждението на индивида, за смъртта.

Любовната лирика на поета е връх в българската интимна поезия с постиженията в музикалността и виртуозността на стиха.
Пейо Яворов пише социалнопсихологически драми -\"В полите на Витоша\", \"Когато гръм удари, как ехото зъглъхва\"; мемоари - книга за Гоце Делчев, литературна и театрална критика.

Повече информация за автора можете да намерите в:

www.bulgaria.com/welkya/bulgaria/javorov.html

www.bgns.net/Bg/viara/poezia/yavorov.html

www.bnt.bg/shows/Nacionalen+Calendar/100103ra01.htm

www.doc.dir.bg/lirika/Peio_Iavorov.htm